Skok na osrednjo vsebino

Novice

Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških, skoraj 400 žensk in do 10 moških pa umre. V Združenju Europa Donna Slovenija že vrsto let oktobra pripravljajo številne aktivnosti, s katerimi želijo obeležiti rožnati oktober, ozaveščati širšo javnost o raku dojk in opozoriti na pomen zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja bolezni.

Letos je v ospredju rožnatega oktobra skrb za svoje zdravje. Z zdravim življenjskim slogom danes prispevamo k svojemu zdravju v prihodnosti. Številne raziskave kažejo povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka dojk. V skladu s temi raziskavami lahko prekomerni telesni teži in pomanjkanju telesne aktivnosti pripišemo od 25 do 33 odstotkov vseh primerov raka dojk. Redno gibanje, zdrava in uravnotežena prehrana ter ohranjanje primerne telesne teže predstavljajo tri preproste, vendar ključne odločitve za zdravje.

V namen ozaveščanja in v skladu z letošnjo tematiko rožnatega oktobra sta tako danes župan Blaž Račič in članica upravnega odbora Združenja Europa Donna Slovenija Rina Klinar na kolesa sistema JeseNICE bikes pred Občino Jesenice namestila zvonce, ki so jih okrasile članice združenja Europa Donna Slovenija, nato pa so skupaj s koordinatorko Ljudske univerze Jesenice Katarino Bertoncelj na trgu Toneta Čufarja okoli enega od dreves zavezali rožnat šal in na zelenico pred njim »posadili« kovinske rožice, ki so jih ustvarili v Večgeneracijskem centru Gorenjske. Gre za simbolično dejanje, ki bo v znak podpore združenju in prizadevanjem njegovim članom izvedeno v vseh občinah, ki so se pridružile aktivnostim ozaveščanja.

Tudi na Jesenicah pripravljajo številne aktivnosti, ki se bodo izvedle v sklopu rožnatega oktobra. Med drugim bo 8. in 15. oktobra ob 15. uri organiziran kratek, 6-minutni test hoje v jeseniškem zdravstvenem domu, 21. oktobra, od 9. do 12. bo v pritličju zdravstvenega doma postavljena tudi svetovalna stojnica s praktičnim učenjem samopregledovanja in preventivnim gradivom, 11. oktobra, ob 18.00 pa bo v kleti organizirano predavanje in delavnica za ženske z naslovom »Rožnata delavnica: pregledujem si dojke, potrjujem svoje zdravje«. Svetovalno stojnico bodo pripravili tudi v jeseniški bolnišnici, v občinski knjižnici pa priložnostno razstavo. Poleg tega bo v prostorih Večgeneracijskega centra Gorenjske na Ljudski univerzi Jesenice Europa Donna občasno organizirala tudi srečanja in predavanja. Rožnatemu oktobru pa so se pridružili tudi jeseniški hokejisti, ki bodo ob podpori Onkološkega inštituta Ljubljana in združenja Europa Donna vse tekme v mesecu oktobru
odigrali s prav posebnimi rožnatimi dresi, nato pa pripravili licitacijo teh dresov. Obiskovalci domačih tekem, bodo ob vstopu v dvorano tudi sami prejeli rožnato pentljico, hkrati pa bodo del prihodka od vsake prodane vstopnice namenili združenju Europa Donna Slovenija.

Občina Jesenice in javno komunalno podjetje JEKO d.o.o. sta včeraj organizirala čistilno akcijo čiščenja cigaretnih ogorkov po jeseniških otroških igriščih. V akciji so sodelovali zaposleni obeh uprav, na 17 otroških igriščih pa so, poleg ostalih odpadkov, zbrali za več deset pollitrskih plastenk cigaretnih ogorkov. O vzroku za to pobudo je župan Blaž Račič povedal:

»Odnos do okolja vsi kažemo tudi s tem, kako ravnamo v njem, torej tudi na otroških igriščih. Osebno sem si ogledal nekaj teh igrišč in opazil, da starši pogosto tamkaj kadijo in cigaretnih ogorkov ne odlagajo na za to namenjene koše za odpadke ali na druga primerna mesta, ampak da jih odložijo kar na tla. Tovrstno dejanje je neprimerno in z njim ne izkazujemo spoštovanja do najmlajših, do najranljivejših skupin, ki so še toliko bolj izpostavljeni. Zato želimo s to delovno akcijo sodelujoči izpostaviti problematiko, hkrati pa želimo biti Jeseničankam in Jeseničanom dober zgled, da nam sledijo«.

V akciji je sodelovalo okrog 40 zaposlenih v Občini Jesenice in v podjetju JEKO d.o.o., vključno z vodstvom obeh organizacij. Na teren so se tako poleg župana Blaža Račiča med drugim odpravili tudi podžupan Miha Rebolj, direktor občinske uprave dr. Gregor Hudrič, direktor podjetja JEKO d.o.o. Uroš Bučar ter pomočnica direktorja Brigita Leban. Hkrati se akciji pridružuje tudi Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica, ki bodo v prihodnjih tednih še bolj pozorni na obiskovalce otroških igrišč in na njihovo ravnanje v zvezi z (ne)pravilnim odlaganjem odpadkov.

Kam pravzaprav sodijo cigaretni ogorki?

Veliko ljudi misli, da so cigaretni ogorki nenevaren oziroma nedolžen odpadek, ki nima škodljivih vplivov na okolje, zato cigaretni ogorek brez zadržkov odvržejo kar na tla. V resnici pa so cigareti narejeni iz celuloznega acetata oziroma acetilceluloze. Gre za celulozo, obdelano z ocetno kislino, ki se uporablja kot osnova za umetna vlakna in plastiko. Da se ta vlakna razgradijo, je potrebnih tudi več desetletij. Čeprav so cigaretni ogorki razgradljivi, ne spadajo med biološke odpadke, saj še zmeraj vsebujejo strupe, filtri v cigaretah pa so narejeni iz majhnih plastičnih delcev. Cigaretni ogorki torej ne sodijo na tla, gozdne poti, reke, morje in nasploh v naravo, prav tako ne sodijo v koš za biološke odpadke, temveč bi jih morali odvreči v zabojnike za mešane komunalne odpadke.

Uporabne povezave