Skok na osrednjo vsebino

Novice

Ob dnevu slovenske hrane, ki ga obeležujemo vsako leto tretji petek v novembru, torej danes, v slovenskih šolah poteka tradicionalni slovenski zajtrk. Tega je letos onemogočila epidemija koronavirusa, vseeno pa je zavedanje pomena lokalno pridelane hrane, izredno pomembno. Tega se zavedajo tudi na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske, ki so se ob tej priložnosti povezali z OŠ Koroška Bela in v okviru projekta "KUHAM DOMAče" pripravili kratek filmček, v katerem si lahko ogledate izdelavo domačih žemljic. Te so, poleg masla, medu, mleka in jabolka, sestavni del tradicionalnega slovenskega zajtrka. V videu njihovo izdelavo prikaže domačinka iz Prihodov Vijoleta Smolej, da so preverjeno dobre, pa sta preizkusila tudi župan Blaž Račič in ravnatelj OŠ Koroška Bela Rok Pekolj. Ob tem pa si želimo, da bodo že naslednje leto razmere drugačne in bodo lahko tradicionalni slovenski zajtrk učenci zaužili v šolah v družbi sošolcev in prijateljev.

  • Video si lahko ogledate TUKAJ.
  • Več o projektu Tradicionalni slovenski zajtrk: TUKAJ

14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni, ki so ga prvič razglasili leta 1991. Od takrat se posebej na ta dan ozavešča in izobražuje ljudi o preprečevanju širjenja sladkorne bolezni. S tem namenom smo na Občini Jesenice na pobudo Zveze društev diabetikov Slovenije in Društva diabetikov Jesenice tudi letos pristopili k akciji ''Obarvani v modro'' in tudi letos v modro barvo odeli objekt Gimnazije Jesenice. Namen akcije, ki jo organizira Zveza društev diabetikov Slovenije, je pritegniti čim širšo pozornost javnosti in opozoriti na problem sladkorne bolezni tudi v naši občini.

Na Jesenicah se sladkorni bolniki sicer povezujejo v Društvu diabetikov Jesenice, ki deluje na naslovu Pod gozdom 2, več o bolezni pa si lahko preberete na spletni strani Zveze društev diabetikov Slovenije (https://www.diabetes-zveza.si/).

Na območju krajevne skupnosti Hrušica se je avgusta začela varnostno-tehnična nadgradnja železniškega predora Karavanke, katere naročnik je Direkcija RS za infrastrukturo. Po podpisu pogodbe in uvedbi v delo je izvajalec, avstrijsko podjetje Strabag AG, v prvem mesecu pričel s pripravo gradbišča, kar pomeni ureditev dostopa do platoja na južnem portalu na Hrušici, čiščenjem površin, odstranitvijo lope, vrtičkov in ureditev komunalnih priključkov za potrebe del v predoru. Postavljena je začasna čistilna naprava, tako da je vsa voda, ki sedaj prihaja iz predora, vodena preko nje, izpust pa je urejen v strugo obstoječega potoka (kot doslej). Na platoju, na Hrušici, si je izvajalec uredil gradbiščne provizorije (kontejnersko naselje) s komunalnimi priključki, izvedel je dodatno dostopno klančino iz obrtne cone na traso železniške proge, ki bo služila kot dostopna pot za veliko večino transportov na in iz gradbišča. Po opravljenih pripravljalnih delih so se ob delni zapori proge (dnevna, med 7.45 in 19.45) pričela dela odstranitve vozne mreže, optičnega voda, obeh tirov, zgornjega ustroja, visokotlačno čiščenje sten predora in betonskih kinet. 5. oktobra je bila vzpostavljena popolna zapora proge.
Kot pojasnjujejo na Direkciji RS za infrastrukturo, se trenutno v predoru izvaja rezkanje kamnitega oboda ali betonskega obrizga ter nove armirane ojačitve z betonskim obrizgom. Pričela so se tudi dela na objektih na južnem platoju (izkopi, nasipi za bazena požarnih in odpadnih vod ter za tehnično zgradbo). Nad portalom so ob obstoječi poti postavljene opazovalne točke za merjenje morebitnih pomikov. Na odprti progi med platojem in Železniško postajo Jesenice se je pričelo s pregledi stanja sedmih obstoječih objektov, ki so predvideni za sanacijo. Pri tem so na Direkciji zadovoljni, da dosedanje aktivnosti na gradbišču ob sodelovanju vseh deležnikov potekajo uspešno in skladno s terminskim planom.
V začetku leta 2021 bo v sklopu projekta izvedena prilagoditev signalnovarnostne naprave na Železniški postaji Jesenice, v aprilu pa bodo na območju predora izvedena še elektroenergetska in signalnovarnostna ter telekomunikacijska dela, hkrati pa tudi vozna mreža. Investicija bo končana predvidoma septembra naslednje leto.

 

 

Ministrstvo za  izobraževanje, znanost in šport je ob koncu prejšnjega tedna sklenilo, da v času izobraževanja na daljavo zaradi epidemije koronavirusa učencem in dijakom, ki so upravičeni do subvencionirane prehrane, pripadajo topli obroki. Občina Jesenice je takoj po prejemu okrožnice skupaj z jeseniškimi osnovnimi in srednjima šolama organizirala pripravo in protokole razdeljevanja toplih obrokov, ki v tem tednu tako že potekajo. Trenutno je na topli obrok prijavljenih 45 učencev in dijakov s prebivališčem v občini Jesenice. Obroke pripravljajo v kuhinjah na OŠ Prežihovega Voranca in OŠ Toneta Čufarja. Učenci in dijaki jeseniških šol jih vsak dan prevzamejo v svojih šolah, dijaki, ki se šolajo v drugih občinah, pa po dogovoru. Za topli obrok se lahko učenci in dijaki s subvencionirano prehrano odločijo tudi naknadno – v tem primeru naj se obrnejo na svojo šolo, na Občini pa bomo nato poskrbeli za zagotovitev toplega obroka.

Uporabne povezave