Skok na osrednjo vsebino

Novice

Upokojenci, imetniki invalidske evropske kartice, vojni veterani in vsi, starejši od 65 let, bodo lahko medkrajevni potniški promet s 1. julijem 2020 koristili brezplačno. Vlogo za vozovnico bodo lahko oddali na prodajnih mestih ali po pošti.

Okoli sto planincev se je 25. junija, na praznik dneva državnosti, udeležilo enajstega pohoda na Golico v organizaciji Občine Jesenice in izvedbi Planinskega društva Jesenice. Ves čas poti do koče na Golici jih je spremljajo deževno vreme, nekaj najbolj vztrajnih se je povzelo tudi na vrh Golice. Med udeleženci je bilo veliko najbolj zvestih ljubiteljev prazničnega pohoda, ki ne zamudijo skoraj nobenega. Med njimi člani pohodniške skupine Društva upokojencev Jesenice in pohodniške skupine Makedonskega kulturnega društva Ilinden Jesenice. V koči sta udeležencem priznanje za uspešen vzpon in čestitke ob prazniku izrekla predstavnica Občine Jesenice Petra Dečman in predsednik Planinskega društva Jesenice Vlado Hlede. Pohodnike so spremljali tudi člani Društva Gorske reševalne službe Jesenice in bili v pripravljenosti, če bi kdo potreboval pomoč. Nastop Pihalnega orkestra Jesenice-Kranjska Gora pred kočo so organizatorji zaradi dežja morali odpovedati.

Ministrstvo za kulturo je na predlog Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine 15. junija 2020 v Register nesnovne dediščine kot novo enoto vpisalo vpisalo Vleko ploha, ob enoti pa je kot nosilca dediščine vpisalo Neformalno združenje fantov na Koroški Beli oziroma t. i. Fantovski klub Koroška Bela.

Vleka ploha ali ploharija je pustna šega, ki simbolizira poroko in jo v pustnem času uprizarjajo v krajih, kjer se v predpustnem času ali v preteklem letu ni poročilo nobeno dekle. Ohranila se je v nekaterih vaseh na Gorenjskem, Štajerskem in Koroškem, na Jesenicah, natančneje na Koroški Beli, jo vsako leto izvajajo domačini s Koroške Bele, združeni v t. i. Fantovski klub Koroška Bela.

Trenutno je v Register sicer vpisanih 82 enot in 233 nosilcev nesnovne kulturne dediščine. Že lani je bilo npr. v register kot enota nesnovne kulturne dediščine vpisano Streljanje z možnarji in ob enoti kot nosilec evidentirano Kulturno društvo Možnar Koroška Bela, ob enoti pritrkavanje je bil evidentiran nosilec Neformalna skupina pritrkovalcev na Koroški Beli, ob enoti Godbeništvo pa je bilo kot nosilec evidentirano Kulturno društvo Pihalni orkester Jesenice - Kranjska Gora.


O vleki ploha na Koroški Beli je v Registru nesnovne dediščine zapisano:

Ploh, t.i. brino, na Koroški Belo podrejo na pustno nedeljo v »srenjski gmajni« nad vasjo. Brino podirajo ročno, z ročno žago »amerikanko«. Nato jo obelijo, pustijo ji le zelen vrh. Ploh zvlečejo na začetek trase, ki je nad vasjo. Tam ga tudi pazijo ali »vahtajo« do pustnega torka. Pred vleko ploha dekleta, ki postavijo »šrango«, ploh okrasijo s prepletenim smrečjem in trakovi.

Neporočeni fantje vlečejo ploh na pustni torek po starem nenapisanem scenariju. Na čelu sprevoda hodi fant s fantovskim praporom. Obeljeno drevo z ovenčanim vrhom vlečejo skozi vas s prvim delom voza ali sanmi (»posmojkami«) ročno, pomagajo si s cepini, sekirami in vrvmi. V vpregi je moški maskiran v vola, poleg pa sta gonjača, ki pokata z biči, včasih tudi po volu. Harmonikar navadno sedi na plohu. Vleko spremlja fant s krošnjo in fantovsko knjigo (od leta 1999 je pri vleki ploha nosil tudi slovensko zastavo). Šrango v vasi pripravijo dekleta. Ploh tako dolgo zadržujejo, da jim neporočeni fantje ponudijo odkupnino, ki jo plačajo s simbolnim denarjem. Ploh, ki so ga privlekli v vas, na dražbi prodajo. Gostija se plača iz denarja, ki ga fantje prejmejo na licitaciji ploha (s prodajo ploha). Sledi veselica.

Ob sprevodu so maškare in »firbci«. Med opravo so občasno prisotne tudi metle, ki pometajo s starim, »Ta slamnat fant« in sod »Gostilne pri grozdju«.

Od 60. let 20. stoletja so Begunjski in Bevški fantje po plohu pobrateni vaščani. Na pustni prireditvi Vleka ploha si v znak prijateljstva izmenjajo spominske trakove (»Panklne«). V preteklosti so v sprevod vleke ploha vključevali tudi konje. Sprevod so začeli s konjenikom, ki je nosil fantovski prapor (do vključno leta 1983). Sledili so mu vozovi z vpreženimi konji za prevoz muzikantov, sena ali vinskih sodov. S fotografij vleke ploha leta 1970 je razvidno, da je bila del sprevoda tudi kravja kočija z ženinom in nevesto ali pa s »Ta starim« in »Ta staro«, ki pa je kasneje ni bilo več.

Športna zveza Jesenice je v ponedeljek, 22. junija, skupaj z Zavodom za šport Jesenice in Občino Jesenice podelila najvišja priznanja, zlate, srebrne in bronaste plakete športnikom za dosežke v lanskem letu in športnim delavcem za dolgoletno delo. Več športnikov in ekip je doseglo pomembne rezultate na državnem nivoju in v mednarodnem merilu. Zaradi epidemije koronavirusa so letošnjo podelitev  z marca prestavili v junij in jo razdelili na dva dela. Najprej so priznanja v okviru dnevov športa podelili uspešnim mladim športnim na šolskih tekmovanjih in ligaških tekmovanjih, glavna podelitev pa je bila v dvorani Kina Železar. V uvodu je sekretar Športne zveze Jesenice in član izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije Brane Jeršin ob dosežkih tekmovalcev orisal sedanji položaj športa v občini z željo, da bodo s sproščanjem ukrepov po epidemiji koronavirusa aktivnosti lahko nadaljevale spet v večjem obsegu. Za vse dosežke je športnikom čestital župan občine Jesenice Blaž Račič.

V okviru projekta Pohodništvo v občini Jesenice, ki ga financira Občina Jesenice, je Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že v letu 2019 pri RTV oddajniku na Mežakli postavila razgledno ploščad s panoramsko tablo, vpisno knjigo in žigom, vstopni informacijski tabli na Kočni in Podmežakli ter tablo, ki označuje območje padca meteorita. S postavitvijo ostalih informacijskih tabel pa nadaljujemo tudi v letu 2020 – s tablami bodo tako označeni še Poljanska Baba, Obranca in spomenik padlim borcem, Snežna jama, naravni most, Partizanska bolnišnica in Zakop. K projektu je pristopila tudi Občina Gorje, ki bo financirala table na svoji strani. Tako bomo vzpostavili pot, ki poteka po meji dveh občin in dokazali, da s skupnim sodelovanjem lahko izbrišemo meje občin, ki pohodnika in turista ne zanimajo.

Del sredstev za vstopno tablo Potep po Mežakli so financirali društvo KO ZB NOB Podmežakla, Janez Pavel Komel in Tomaž Tom Mencinger, za kar se jim tudi na tem mestu zahvaljujemo.

Jutri, 22. junija, kopališče Ukova odpira svoja vrata in bo obratovalo po urniku kot doslej. Zaradi slabih vremenskih razmer bo kopališče odprto nekoliko pozneje od predvidenega odprtja, obratovalo pa bo predvidoma do 31. avgusta 2020. Obratovanje kopališča je odvisno od vremenskih razmer in vladnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe koronavirusa.

Iz Zavoda za šport Jesenice obiskovalce kopališča naprošajo, da upoštevajo priporočila NIJZ, ki bodo dostopna na vidnem mestu ob vstopu v kopališče. Vstopajo naj zdrave osebe, brez znakov bolezni, ran in vnetij ter upoštevajo higienske ukrepe, kot so minimalna razdalja 2 m, razkuževanje rok, higiena kašlja, nošenje maske v zaprtih prostorih, obvezno prhanje ob vstopu v bazen, spiranje izločkov v sanitarije in ne v kopalno vodo ipd. Zaradi trenutno veljavnih ukrepov uporaba ležalnikov ni priporočljiva. Glede na razmere, povezane s koronavirusom, se bodo navodila spreminjala, trenutno veljavna navodila NIJZ pa so dostopna TUKAJ.

Obiskovalci so dolžni upoštevati tudi navodila kopališkega osebja in spoštovati kopališki red. Ob upoštevanju reda in ukrepov NIJZ bo na kopališče lahko vstopilo več obiskovalcev, sicer bo kopališko osebje primorano začasno zapreti kopališče do vzpostavitve higienskega reda. Letos se ukinja režim označevalnih zapestnic, vendar bo zato poostrena varnost na kopališču. Poleg dodatnega osebja bo kopališče varovala zunanja varnostna služba RIVAL, tudi v nočnem času.

 

Urnik obratovanja:

  • kopanje – vsak dan v tednu od 10:00 do 19:00,
  • jutranje rekreacijsko plavanje – vsak delavni dan od 9:30 do 11:00,
  • večerno rekreacijsko plavanje – ponedeljek, sreda, petek od 19:30 do 21:00.

 

Program prireditev:

  • Sobota, 4. 7. 2020, prireditev: Skok v poletje: tekmovanje v skokih v vodo, akvatlon, glasbeni nastop
  • Sobota, 1. 8. 2020, prireditev: Noč na kopališču Ukova – Spominski dan občine Jesenice: nočni plavalni maraton, tekmovanje v skokih v vodo, akvatlon, glasbeni nastop

 

Program aktivnosti:

  • 29. 6. – 10. 7. 2020, plavalni tečaj
  • ponedeljek ob 14:00 - skoki v vodo za mlade
  • torek ob 19:00 - vaterpolo (rekreativno igranje)
  • torek in sreda od 14:00 do 16:00 - Mladinski center Jesenice: ustvarjalne, zabavne in družabne aktivnosti
  • Preventivne delavnice Zdravstvenega doma Jesenice: po razporedu

 

Urnik obratovanja in program dogajanja na kopališču se lahko spremeni glede na vremenske razmere. Več informacij o delovanju kopališča dobite na spletni strani Zavoda za šport Jesenice.

Včeraj zvečer se je na pobudo župana občine Trbiž Renza Zanetteja na mejnem prehodu Kokau srečalo osem županov sosednjih občin iz Italije, Avstrije in Slovenije. Poleg jeseniškega župana Blaža Račiča in gostitelja srečanja Renza Zanetteja so se srečanja udeležili tudi župan občine Bovec Valter Mlekuž, občine Podklošter Erich Kessler, občine Bistrica ob Zili Dieter Mörtl, občine Malošče Christian Poglitsch in občine Kranjska Gora Janez Hrovat ter podžupanja občine Beljak Gerda Sandriesser. Potem, ko se je v soboto sprostil promet v Slovenijo čez mejne prehode za prebivalce Furlanije Julijske krajine, se je namreč včeraj promet sprostil še za vse ostale prebivalce Italije in obratno, danes pa še prehod med Avstrijo in Italijo.

Zveza društev prijateljev mladine Jesenice od ponedeljka do danes organizira papirno akcijo. V akciji smo sodelovali tudi zaposleni Občine Jesenice in tako zbrali kar za 3 polne kombije papirja. Na zbirno mesto pred TVD Partizan Jesenice sta ga v imenu Občine Jesenice pripeljala župan Blaž Račič in direktor občinske uprave dr. Gregor Hudrič. Predsednik Zveze društev prijateljev mladine Jesenice Miloš Jenkole je pohvalil Jeseničane in njihov odziv na papirno akcijo, ki jo je Zveza društev prijateljev mladine Jesenice izvedla v sodelovanju z jeseniškimi osnovnimi šolami in Zavodom za šport Jesenice. Izkupiček od zbranega papirja bo namenjen letovanju jeseniških otrok iz socialno ogroženih družin v otroškem letovišču Pinea v Novigradu.

Problematika živali, predvsem psov in mačk, je tudi v občini Jesenice občutna, vzrok pa je predvsem neodgovorno in malomarno ravnanje lastnikov in vodnikov živali. Vodja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica (MIR Jesenice) mag. Gregor Jarkovič pojasnjuje, da MIR zaznava največje težave v zvezi z neprivezanimi (nezavarovanimi) psi, onesnaževanjem okolice z živalskimi iztrebki in neodgovornim hranjenjem zapuščenih in prostoživečih živali (mačke in golobi). V tem tednu so zato občinski inšpektorji in redarji samostojno in skupaj s policisti začeli z izvedbo poostrenih nadzorov, in bodo dosledno sankcionirali posameznike, ki bodo s svojim ravnanjem kršili določila o ravnanju z domačimi živalmi, predvsem pa čiščenje iztrebkov za svojim psom in vodenje (zavarovanje) psa na javnih površinah. Nadzori bodo potekali ves junij.

Včeraj, 3. junija, se je župan Blaž Račič v Medvodah udeležil letne skupščine Skupnosti občin Slovenije, v katero je včlanjena tudi občina Jesenice. Zbrani so med drugim spregovorili o izzivih v obdobju epidemije koronavirusa ter o prihodnosti, razvoju in financiranju občin. Skupščine se je udeležil tudi minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki je predstavil rešitve, ki jih je ministrstvo za javno upravo predlagalo v času epidemije v t.i. protikorona zakonih in se tičejo poslovanja občin. Minister se je županjam in županom zahvalil za vso požrtvovalnost, ki so jo izkazali v času soočanja z epidemijo virusa Covid-19. »Slovenske občine so v času hude preizkušnje odigrale eno ključnih vlog pri zajezitvi širjenja bolezni ter pri zmanjšanju njenih posledic. Kot kaže smo bili v tem boju uspešni,« je poudaril.

 

V torek, 2. junija 2020, je na Javorniškem Rovtu v Domu Pristava potekal 15. sestanek koordinacije županov občin Zgornje Gorenjske v mandatu 2018–2022. Tokratni sestanek, ki je potekal v obliki delavnice, je bil usmerjen iskanje prioritetnih medobčinskih razvojnih projektov, gostji delavnice pa sta bili moderatorki svetovalnega podjetja K&Z Svetovanje za razvoj Boža Kovač in Slavka Zupan.

Uvodoma so si župani ogledali Kurirski dom v Javorniškem Rovtu, kot primer dobre prakse, kako lahko občinski objekt s pomočjo čezmejnega projekta sofinanciranega z evropskimi sredstvi dobi novo vsebino. Dom je kot center za učenje gorskega kolesarjenje postal sodoben turistični produkt, ki vzpodbuja obiskovanje Karavank in čezmejno sodelovanje ter tudi medobčinsko sodelovanje. Upravitelj doma Aljoša Žnidar iz Društva za razvoj športa in turizma Gorenjske je županom predstavil aktivnosti za vzpodbujanje turizma in čezmejnega sodelovanja povezane z razvojem urejenega gorskega kolesarstva in razvoja turno kolesarske poti Trans Karavanke. V nadaljevanju so župani na delavnici, ki je potekala na prostem pred Domom na Pristavi s pomočjo moderatork iskali možnosti medobčinskega sodelovanja. Izmenjali so ideje o možnostih sub regijski vlog posameznih občin, ter identificirali najbolj pereče razvojne probleme. Kot pomemben potencial medobčinskega sodelovanja pri razvoju turizma so izpostavili razvoj kolesarske infrastrukture v povezavi z železnicami. Gostitelj srečanja g. Blaž Račič se je v imenu županov Zgornje Gorenjske zahvalil gostom za sodelovanje na sestanku ter pripravljenost za sodelovanje pri iskanju rešitev.

Uporabne povezave