Delegacija Občine Jesenice z županom Blažem Račičem na čelu je minuli konec tedna obiskala pobrateno Občino Valjevo v Srbiji. Tamkaj so se srečali z županom Občine Valjevo Lazarjem Gojkovićem in njegovimi sodelavci. Namen obiska je bil ponovna vzpostavitev vezi med predstavniki obeh občin ter pogovori o možnostih sodelovanja na različnih področjih.
Danes, 15. januarja, praznujemo 30. obletnico diplomatskih odnosov med Nemčijo in Slovenijo. Takrat je bila Nemčija prva država v Evropski skupnosti, ki je priznala novo slovensko državo. Kot so ob tej priložnosti navedli na slovenskem veleposlaništvu v Nemčiji in na nemškem veleposlaništvu v Sloveniji v skupnem dopisu Občini Jesenice,
"izmenjava na občinski ravni prek državnih meja omogoča tistim, ki velika zunanjepolitična dogajanja spremljajo le od dačel, nadgrajevanje mednarodnih stikov in povezovanje na področju lokalne politike, kulture, gospodarstva, športa ali preprosto širše družbe. Programi izmenjave med šolami v partnerskih mestih združujejo mlade in zagotavljajo nadaljnji obstoj ideje sodelovanja in mednarodnega razumevanja."
Odličen primer sodelovanja, ki sega že skoraj od vsega začetka diplomatskih odnosov med omenjenima državama, je pobratenje med mestoma Jesenice in Nagold. To se je uradno začelo leta 1994, ko sta tedanja župana podpisala pogodbo o sodelovanju, cilj sodelovanja pa je bil spoznavanje prebivalcev med posameznimi obiski in navezovanje stikov med ljudmi, združenji in upravami. Z mestom Občina Jesenice najbolj redno in pogosto sodeluje, saj se predstavniki obeh občin srečujejo vsaj enkrat letno, sodelovanje pa poteka na področjih športa, kulture in izobraževanja (več o sodelovanju si lahko preberete TUKAJ). Ob 25-letnici pobratenja med mestoma je mesto Nagold Jesenicam izkazal čast celo s tem, da je po Jesenicah poimenoval glavni trg v mestu.
V čast teh diplomatskih odnosov med Slovenijo in Nemčijo bo ta konec tedna ob stavbi občine Jesenice ob boku slovenski visela tudi nemška državna zastava.
Na povabilo z Jesenicami pobratene Občine Trbovlje je Občina Jesenice pristopila v Mrežo industrijskih mest Inspiracija, katere namen je sodelovanje članic pri skupnih projektih, ki vključujejo industrijsko, tehniško in kulturno zgodovino z namenom povezovanja in vključevanja le–teh v turistično ponudbo.
Sodelovanje med Jesenicami in nemškim Nagoldom ostaja trdno tudi v času koronavirusa. Eden od pokazateljev tesnega prijateljstva je tudi praznično voščilo zaposlenih Občine Jesenice na čelu z županom Blažem Račičem, ki so ga naši nemški prijatelji v adventnem času, poleg ostalih posnetkov, mimoidočim prikazovali tudi na pročelju njihove občinske stavbe. Posnetek objavljamo pod besedilom.
O 25. obletnici partnerstva med občinama Jesenice in Nagold (Nemčija) sem razmišljal že v prejšnjem Županovem kotičku. Po našem obisku imam veliko razlogov, da o partnerstvu in prijateljstvu razmišljam ponovno.
Odločitev občinskega sveta Občine Nagold, da enega od trgov v središču mesta poimenuje po Jesenicah, in velikem presenečenju, ki so nam ga s tem pripravili ob našem obisku, razumem kot zelo pomembno sporočilo. Z odločitvijo tamkajšnjega občinskega sveta namreč nismo bili vnaprej seznanjeni, organizatorji srečanja so nam namignili le, da nas čaka prijetno presenečenje. Nisem si mogel misliti, da lahko doživimo takšno presenečenje in s tem pomembno priznanje.
Mesti Jesenice in Nagold letos praznujeta 25. obletnico uradnega pobratenja. V ta namen je minuli konec tedna nemški Nagold obiskala širša delegacija, ki se je s 4-dnevnim praznovanjem poklonila preteklemu sodelovanju. Vrhunec dogajanja je predstavljalo presenečenje gostiteljev, darilo mesta Nagold Jesenicam, to je po naši občini poimenovan glavni trg – trg Jesenice.
Občino Jesenice sta v petek obiskala podžupan probratene občine Šentjakob v Rožu Franz Inzko in občinski svetnik Franz Baumgartner. V Kabinetu župana so ju sprejeli župan Blaž Račič, podžupan Miha Rebolj in vodja oddelka za gospodarstvo Vera Djurić Drozdek. Pogovor je tekel o prihajajočem tradicionalnem srečanju obeh občin na Rožci, ki bo potekalo septembra, in o možnosti organizacije gostujoče razstave avstrijsko koroškega umetnika Gustava Januša na Jesenicah ob njegovi 80-letnici. Župan je gosta povabil tudi, da se z enim od svojih društev pridružijo naslednji Kulturni mavrici in na ta način svoje mesto in kulturo približajo obiskovalcem prireditve. "Tovrstna srečanja so namenjena krepitvi medsebojnega sodelovanja in vezi med pobratenimi občinami, zato smo jih na Občini Jesenice veseli in jih ocenjujemo kot koristne ter pomembne", je po obisku povedal župan Račič.
Predstavniki Občine Jesenice so aprila obiskali nemško mesto Nagold, ki je z Občino Jesenice pobrateno že 24 let. Predstavnikom tamkajšnje občine so v znak dolgoletnega prijateljstva podarili skulpturo plavža, ki pooseblja železarsko tradicijo mesta Jesenice z namenom, da bo prijateljstvo še naprej tako trdno kot železo in toplo kot ogenj.
Občino Jesenice sta včeraj, 20. februarja, obiskala župan avstrijske občine Šentjakob v Rožu Heinrich Kattnig in podžupan Guntram Perdacher.
Občina Jesenice že vrsto let sodeluje z mestom Nagold v Nemčiji na vseh področjih družbenega in družabnega življenja. Prve stike so pred leti navezali članice in člani Fotografskega društva Jesenice.
Uradno je občina Jesenice podpisala listino o pobratenju 2. julija 1994 leta in letošnje leto beležimo 23 let sodelovanja. Leta 2014 smo tako praznovali 20 let sodelovanja na Jesenicah, 25.letnico pa bomo praznovali v Nagoldu.
Tokrat smo bili povabljeni na praznovanje 50 let sodelovanja Nagolda z občino Longwy iz Francije. Kar tri dni smo prisostvovali številnim dogodkom, namenjenim prav 50 letnemu sodelovanju omenjenih občin. Najpomembnejši dogodek je bil vpis v zlato knjigo občine Nagold in podelitev občinskih priznanj najzaslužnejšim pri sodelovanju med občinama ter postavitev miniature vodovoda v krožišče, poklon mesta Longwy mestu Nagold.
Župan Tomaž Tom Mencinger je minuli teden na povabilo županskega kolega iz Šentjakoba obiskal avstrijsko obmejno občino in njene predstavnike. Med prijateljskim obiskom je pogovor nanesel tudi na poglobitev sodelovanja med občinama.