Skok na osrednjo vsebino

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada

Obnova objekta Ruardova graščina

Objekt je potreben celovite obnove, največje poslabšanje stanja objekta pa je povzročil potres leta 1998, ko je Občina Jesenice s pristojnim Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območno enoto Kranj, pristopila k aktivnostim za pridobitev celotne potrebne projektne dokumentacije za ohranitev ter obnovo kulturnega spomenika.

Občina Jesenice je tako v obdobju 2000–2009 pridobila celotno projektno dokumentacijo za obnovo objekta (vključno s t. i. popotresno obnovo, celotno rekonstrukcijo objekta ter konservatorsko-restavratorskimi posegi) ter obnovo opredelila kot eno izmed prioritet v Novelaciji Občinskega razvojnega programa 2011–2025 (sprejeta na 12. seji Občinskega sveta Občine Jesenice dne 31. 3. 2016), prednostno področje: Kakovost življenja, podpodročje: Kultura, 1. Stara Sava dostopno, urejeno, privlačno mestno jedro.  Prav tako je Občina Jesenice predmetno obnovo kot prioriteto opredelila tudi v Lokalnem programu za kulturo Občine Jesenice 2017–2020 (sprejet na 16. seji Občinskega sveta Občine Jesenice dne 27. 10. 2016), točka 4.3 Prioritete – Obnova Ruardove graščine.  

Na pobudo in vabilo župana Blaža Račiča je Staro Savo danes obiskal državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar.

Občina Jesenice je prejela odločbo Ministrstva za kulturo, s katero je zavrnilo vlogo za sofinanciranje obnove Ruardove graščine na Stari Savi s sredstvi iz načrta za okrevanje in odpornost. Glede na to, da Občina Jesenice obnove tega kulturnega spomenika državnega pomena samo z lastnimi sredstvi ne zmore nadaljevati, sta nadaljevanje in zaključek obnove brez pomoči države vprašljiva.

Zaradi najdenih novih aktivnih žarišč lesne gobe oziroma sive hišne gobe ali solzivke v Ruardovi graščini so izvajalci obnove graščine in Občina Jesenice kot investitor ustavili vsa dela v notranjosti objekta. Zaradi potrebnih aktivnosti v zvezi s sanacijo lesne gobe se zamika predvideni zaključek obnove.

Na Ruardovi graščini na Stari Savi v tem času potekajo dela na strehi. Zaradi dotrajanosti se odstranjuje celotno ostrešje ter izvaja novo, vse v skladu z usmeritvemi pristojnega Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območne enote Kranj.

Obnova Ruardove graščine je ena najobsežnejših investicij, ki se trenutno izvajajo v občini Jesenice. V preteklem letu so na objektu potekale obsežne raziskave, na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja pa je bilo treba prilagoditi izvedbo del. Trenutno se po fasadi na nivoju prvega nadstropja izvajajo horizontalne potresne vezi, v podstrešju se rušijo nenosilne opečne stene, pod obstoječo streho se izvaja montaža jeklene oziroma kovinske konstrukcije novega ostrešja, pripravlja pa se tudi izvedba novega lesenega ostrešja, ki bo izvedena po končani montaži kovinske konstrukcije. Vsa dela so usklajena z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj.

Investicija je ocenjena na dobra dva milijona evrov, pri tem pa nam je uspelo pridobiti sofinanciranje s strani Evropske unije iz Kohezijskega sklada v višini 152.000 evrov, kar predstavlja vseh 40 % sredstev sofinanciranja upravičenih stroškov investicije.

Cilj investicije je obnova objekta, ki bo omogočala kvalitetno ureditev muzejskih prostorov in delovanja Gornjesavskega muzeja Jesenice, hkrati pa tudi ohranitev in predstavitev čim bolj avtentičnega stanja objekta, ki je v jeseniški zgodovini še kako pomemben. To njegovo pomembnost – ne le za lokalno okolje temveč tudi širše – je prepoznala tudi država, ki je v preteklem letu celotno fužinarsko naselje Stara Sava razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.

Informacijska točka Europe Direct Gorenjska, ki deluje pod okriljem Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, je v četrtek, 24. oktobra 2019, v Kolpernu organizirala konferenco z naslovom »Od gorenjske plaže do Kekca«. Konferenca je bila namenjena tako javnim institucijam in nevladnim organizacijam, kot zasebnemu sektorju, ki so na konferenci lahko pridobili informacije o kohezijski politiki, evropskih skladih in operativnih programih, hkrati pa tudi ostale informacije glede samega kandidiranja za sredstva in izvajanja odobrenih projektov. Slišali so dejanske izkušnje v zvezi s tem, zato bodo opremljeni z novim znanjem ter poznanstvi lažje našli vire financiranja za zanimive in razvojno naravnane projekte. Na konferenci so posebno pozornost posvetili tudi predstavitvi dobrih praks na Gorenjskem, med katerimi sta bila predstavljeni tudi dve investiciji Občine Jesenice – izgradnja Centralne čistilne naprave Jesenice, ki se je izvajala med leti 2014 in 2015, ter obnova objekta Ruardova graščina, ki se pravkar izvaja. Prvega je predstavila vodja oddelka za okolje in prostor Občine Jesenice mag. Valentina Gorišek, drugega pa vodja oddelka za družbene dejavnosti in splošne zadeve Občine Jesenice Petra Dečman. Za obe investiciji je Občina Jesenice prejela sofinanciranje s strani Evropske unije iz kohezijskega sklada.

V četrtek, 26. julija, sta Občina Jesenice in podjetje Kolektor Koling, na razpisu izbrani izvajalec sanacije Ruardove graščine, izvedla uvedbo izvajalca v delo. Dogovorjeno je bilo, da se dela uradno začnejo v četrtek, 16. avgusta.

V letu 2018 je predvidena izvedba dela gradbeno-obrtniških del, popotresna (statična) obnova in manjša dela na energetski sanaciji (menjava stavbnega pohištva). Večina del, povezanih z energetsko sanacijo in rekonstrukcijo, ter konservatorsko-restavratorski posegi so predvideni v letu 2019. Zaključek investicije ter predaja objekta v uporabo sledi v začetku leta 2020.

Graščina je medtem že skoraj popolnoma izpraznjena, sedež Gornjesavskega muzeja pa je za čas trajanja investicije preseljen v Kosovo graščino.