T: 04 586 92 32, E: novice.jesenice@jesenice.si
Včeraj nas je občan s slikovnim gradivom opozoril na poškodbe kolesarskega sistema JeseNICE bikes, ki so se pojavile na kolesarnici na Hrušici. Kljub temu, da je bil začetek uporabe le-tega načrtovan šele v tem tednu, je nekdo že pred tem poškodoval steklo na monitorju in s tem povzročil škodo, ocenjeno na 115 €. Dejanje, za katerega je skoraj nemogoče misliti, da je rezultat nesreče, je Občina Jesenice že prijavila Policijski postaji Jesenice, uporaba sistema pa bo tudi zato možna šele od naslednjega tedna, o čemer bodo občani še posebej obveščeni.
Ob tem občane vljudno pozivamo, naj vsako dejanje namernega uničevanja, ki so mu priča, prijavijo pristojnim službam in s tem pripomorejo k odpravi namernega uničevanja in drugega neprimernega ravnanja z javnimi površinami, objekti ali drugo javno lastnino.
Tako kot vsako leto bo tudi na letošnji praznik dela v jutranjih in dopoldanskih urah za prvomajsko budnico poskrbel Pihalni orkester Jesenice – Kranjska Gora. Člani in članice orkestra se bodo že ob 5.30 izpred Gledališča Toneta Čufarja odpravili na Hrušico, od tam do Splošne bolnišnice Jesenice in Doma dr. Franceta Berglja, nato pa po Tavčarjevi ulici mimo železniške postaje na Tomšičevo ulico. Pot bodo nato nadaljevali do Koroške Bele in do Doma upokojencev na Slovenskem Javorniku, nato pa na Blejsko Dobravo in na Lipce. Budnico bodo končali ob 11.30 na Pristavi nad Javorniškim Rovtom, kjer bo potekala osrednja prireditev v počastitev praznika dela.
Na Jesenicah se v zadnjem času pojavlja veliko dejanj uničevanja javne površine, ki poleg škode povzročajo tudi nepotrebne dodatne stroške vzpostavitve prvotnega stanja. Nedavni primer takšnega ravnanja se je pojavil na otroškem igrišču na Blejski Dobravi, ki ga je Občina Jesenice v uporabo predala šele pred slabim letom, a mora zdaj zaradi nepotrebnega ravnanja posameznikov poskrbeti za ustrezno obnovo igral. Še posebej izpostavljena takšnim dejanjem pa je tudi okolica osnovnih šol. Na OŠ Toneta Čufarja so na primer objestni posamezniki obnovljeno atletsko stezo in ograjo okrog igrišča poškodovali že naslednji dan po obnovi, na OŠ Poldeta Stražišarja pa dnevno opažajo krajo rešetk z jaškov, zvito ograjo ter poškodovano fasado, žaluzije in stekla. Na vseh omenjenih lokacijah, kjer se igrajo otroci, se vsakodnevno pojavljajo tudi cigaretni ogorki, pasji iztrebki, uriniranje (smrad) in drugi različni odpadki.
Za obnovo poškodovanih površin je zaradi varnosti uporabnikov – pretežno otrok – treba vložiti denar, ki je bil prvotno namenjen drugim, bolj pomembnim dejavnostim, zato so takšna dejanja še toliko bolj nesmiselna in nepotrebna, hkrati pa posmeh lastnikom ali upravljavcem površine, ki zanjo skrbijo in vlagajo finančna sredstva. Katera dejanja so delo otrok, ki jim skrb za imetje še ni bila docela privzgojena, katera pa mladostnikov oziroma odraslih, ki nimajo spoštovanja do tuje lastnine, je težko določiti, vsekakor pa bi se vsi ti posamezniki morali zavedati, da se vzgoja in osebna kultura ne odražata le v komunikaciji, temveč tudi v tem, kako oseba ravna s tujo lastnino.
Ker sta pred nami dva državna praznika, dan upora proti okupatorju in praznik dela, je to tudi priložnost, da občanke in občane pozovemo k pravilnemu izobešanju slovenske zastave. Kljub temu, da je pohvalno, da veliko občanov slovensko zastavo ob državnih praznikih obesi tudi na svoje stanovanjske hiše, pa nemalokrat opažamo, da so zastave izobešene nepravilno ali pa so v neprimernem stanju. Ker izobešanje zastav določa zakon, v pomoč občanom povzemamo njegove določbe glede izobešanja slovenske zastave v času državnih praznikov.
Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Ur. list RS, št. 67/94 in spr.) določa, da se slovenska zastava izobesi ob naslednjih praznikih Republike Slovenije: na dan 8. februarja (Prešernov dan, slovenski kulturni praznik), na dan 27. aprila (dan upora proti okupatorju), na dan 1. in 2. maja (praznik dela), na dan 25. junija (dan državnosti) in na dan 26. decembra (dan samostojnosti). Zastava se teh v primerih iz te točke izobesi na poslopjih, v katerih so uradni prostori državnih organov, organov lokalnih skupnosti, lahko pa tudi na drugih javnih objektih, na stanovanjskih hišah ter na drugih primernih krajih. Zastava je izobešena ves čas praznikov.
Če je zastava Republike Slovenije izobešena poleg kakšne druge zastave, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani. Če je zastava Republike Slovenije izobešena skupaj z dvema drugima zastavama, mora biti zastava Republike Slovenije v sredini. Če je zastava Republike Slovenije izobešena skupaj z več drugimi zastavami, je zastava Republike Slovenije izobešena na naslednji način:
Če je zastava izobešena na drogu, morajo biti barve zastave razporejene od zgoraj navzdol po temle vrstnem redu: bela, modra, rdeča. Grb mora biti, gledano od spredaj, na levi strani zastave v levem zgornjem delu.
Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi v zvezi z izobešanjem zastave predvideva tudi kazni, in sicer med drugim tudi v naslednjih primerih: če oseba uporablja zastavo v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju z ustavo Republike Slovenije oziroma s tem zakonom, če uporablja zastavo, ki je poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo ali če jo uporablja v nasprotju z javnim redom ali tako, da krni ugled Republike Slovenije.
V skladu z zgoraj napisanim prijazno pozivamo občane, naj poskrbijo za pravilno in primerno izobešene zastave in se na ta način izognejo morebitni kazni, hkrati pa na pravilen način izkažejo pripadnost Republiki Sloveniji.
Občina Jesenice je včeraj popoldne v Kolpernu organizirala posvet na temo uspešnega upravljanja javnih zavodov, ki je bil namenjen predstavnikom Občine Jesenice v svetih javnih zavodov. Zbrane je v uvodu pozdravil župan Tomaž Tom Mencinger, nato pa sta pravni in finančni vidik upravljanja javnih zavodov, dela v njih ter vloge in pristojnosti sveta zavoda pojasnili Simona Krese, preizkušena državna notranja revizorka in vršilka dolžnosti direktorja občinske uprave, ter Tanja Antonič, višja svetovalka za pravne zadeve na Občini Jesenice. Občina Jesenice ima v javnih zavodih sicer nekaj več kot 50 predstavnikov, vendar se jih je posveta žal udeležilo le 14.
Na današnji dan zemlje je župan Tomaž Tom Mencinger pred Občino Jesenice uradno otvoril kolesarski sistem JeseNICE bikes, s katerim Občina promovira skrb za zdravo življenje in hkrati z zmanjševanjem izpustnih plinov skrbi za varstvo okolja.
Na za to pripravljenem poligonu so udeleženci lahko nova kolesa tudi preizkusili - tako so se med prvimi s kolesom zapeljali župan občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger in podžupan Miha Rebolj, župan občine Radovljica Ciril Globočnik in podžupan občine Kranjska Gora Blaž Knific.
Kolesarski sistem, ki vključuje 3 kolesarnice (pri Občini Jesenice, v bližini TIC Jesenice in pri Kulturnem domu na Hrušici) in znotraj le-teh 15 običajnih in 6 električnih koles, bo sicer za širšo uporabo odprt po prvomajskih praznikih. Občina Jesenice je z uradnim odprtjem postala 6. slovenska občina s tovrstnim kolesarskim sistemom.
Danes dopoldne je bila ob zaključku projekta Izboljšanje dostopnosti in atraktivnosti gorskih obmejnih območij (IDAGO) sklicana novinarska konferenca, na kateri sta župan občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger in vodja oddelka za gospodarstvo Vera Djurić Drozdek predstavila sam projekt in dosedanje aktivnosti, ki so bile v občini Jesenice izvedene znotraj le-tega. Namen projekta je bil izboljšati povezave do težje dostopnih krajev ter povečati kvaliteto bivanja lokalnih prebivalcev, ena pomembnejših pridobitev znotraj projekta pa je tudi vzpostavitev danes uradno odprtega kolesarskega sistema JeseNICE bikes.
Na Pristavi je danes popoldne potekalo tradicionalno srečanje članov svetov jeseniških krajevnih skupnosti, ki je bilo letos še toliko bolj posebno, saj šlo za prvo srečanje po lanskoletnih volitvah. Izvoljeni predstavniki vseh sedmih svetov krajevnih skupnosti so se tako imeli v neformalnem okolju možnost med seboj spoznati, kar bo pripomoglo k še tesnejšem sodelovanju med krajevnimi skupnostmi in tudi samo Občino Jesenice. Dogodek, ki ga vsako leto organizira druga krajevna skupnost, je letos organizirala KS Podmežakla.
Na začetku srečanja sta prisotne pozdravila predsednik KS Podmežakla Aljoša Ulčar kot letošnji organizator in podžupan Miha Rebolj kot predstavnik Občine. Udeleženci, ki jih ni zmotil niti dež, so se pomerili v športnih igrah, po podelitvi kolajn za dosežene rezultate pa nekajurno srečanje končali s prijetnim klepetom v domačni notranjosti Doma Pristava.
Ob zaključku projekta »Izboljšanje dostopnosti in atraktivnosti gorskih obmejnih območij (IDAGO)« predstavnike medijev vljudno vabimo na novinarsko konferenco, ki bo v sredo, 22. 4. 2015, ob 11. uri v sejni sobi Občine Jesenice. Na novinarski konferenci bomo predstavili vse aktivnosti, vredne skupno več kot 350.000 €, ki so bile v občini Jesenice izvedene v okviru projekta (projekt je sofinanciran v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev ter lastnih sredstev).
Na novinarski konferenci bosta sodelovala župan občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger in vodja oddelka za gospodarstvo Občine Jesenice mag. Vera Djurić Drozdek.
Po končani novinarski konferenci vas vabimo še na uradno otvoritev kolesarskega sistema »JeseNICE bikes«, ki je bil vzpostavljen v sklopu omenjenega projekta (vabilo v prilogi).
Vljudno vabljeni.
V preteklem tednu je bilo v sredstvih javnega obveščanja objavljeno, da bo 18. aprila organizirana skupna čistilna akcija za vse krajevne skupnosti v občini. Po posvetu s predsedniki krajevnih skupnosti pa smo se odločili, da bodo čistilne akcije vendarle potekale ločeno in jih bomo zaradi različnih želja sodelujočih razdelili v več dni. Koordinatorke čistilnih akcij so krajevne skupnosti, ki bodo tudi določile termin in površino čiščenja, objavljamo pa informacijo o trenutno sklicanih čistilnih akcijah:
Zaščitne rokavice in vreče za smeti so zagotovljene. O ostalih čistilnih akcijah bomo obveščali sproti.
Ta konec tedna je na Rogli potekalo 24. državno prvenstvo Republike Slovenije v streljanju z zračnim orožjem. V obeh dnevih se je za naslove državnih prvakov v ekipni oziroma posamezni konkurenci pomerilo preko 770 tekmovalcev in tekmovalk, med katerimi so bili tudi člani Strelskega društva Triglav Javornik–Koroška Bela. Ti so dosegli odličen rezultat, saj so v kategoriji mlajših pionirjev in pionirk dosegli kar dva nova državna rekorda in posledično postali državni prvaki tako v ekipni kot v posamezni konkurenci. Ernest Eman Babača je z rezultatom 188 krogov državni rekord izboljšal za tri kroge, ekipa SD Triglav Javornik–Koroška Bela, ki so jo sestavljali Ernest Eman Babača, Anton Korbar in Martin Papič Ravnik, pa je z rezultatom 543 krogov prejšnji državni rekord presegla za kar 6 krogov.
Za dosežen uspeh iskreno čestitamo tako odličnim strelcem kot njihovim trenerjem in vodstvu društva.
Občni zbor društva diabetikov Jesenice, ki je potekal prejšnji teden, je pričel predsednik društva Oto Kelih, ki je delo v lanskem letu ocenil kot uspešno, saj so naloge opravili kvalitetno in pravočasno, vprašanje pa je, kako bodo izpeljali program ob letošnjem praznovanju 30-letnice društva, saj je denarja vedno manj. Čeprav ima društvo skupaj 470 članov iz jeseniške, kranjskogorske, žirovniške, radovljiške, blejske in bohinjske občine ter občine Gorje, je bilo zbrane članarine manj kot prejšnje leto, vendar je glede na gospodarski položaj regije stanje zadovoljivo.
Danes ob 20:30 bodo posamezniki, podjetja, vlade in lokalne skupnosti po vsem svetu za eno uro ugasnili luči. Gre za mednarodni projekt Ura za Zemljo, ki teče od leta 2007, njegov pobudnik pa je nevladna organizacija Svetovni sklad za naravo (World Wildlife Fund – WWF), ena največjih in najbolj spoštovanih svetovnih neodvisnih organizacij za okolje. WWF ima skoraj pet milijonov privržencev, ki aktivno delujejo v več kot 100 državah. Poslanstvo WWF je zmanjšanje uničevanja naravnega okolja, promoviranje zmanjšanja onesnaževanja in neekonomične potrošnje ter ustvarjanje prihodnosti, v kateri bi ljudje živeli v harmoniji z naravo, ohranjali biološko raznovrstnost in uporabljali obnovljive vire energije.
V času Ure za Zemljo ugasnejo tudi luči, ki sicer osvetljujejo svetovne znamenitosti, kakršne so Eifflov stolp, cerkev Notre Dame, velike piramide v Egiptu, operna hiša v Sydneyju idr., lani pa se je tej akciji na poziv koordinatorja v Sloveniji, OŠ Mihe Pintarja Toleda Velenje, pridružilo tudi 40 slovenskih občin.
V podporo prizadevanjem za dvig zavesti o podnebnih spremembah, pomenu varčevanja z električno energije in vzpostavljanja nizkoogljičnega gospodarstva, se projektu letos pridružuje tudi Občina Jesenice. Danes bodo tako med 20:30 in 21:30 ugasnjeni reflektorji občinske stavbe in javna razsvetljava na parkirišču pred stavbo Občine Jesenice in Upravne enote Jesenice.
K sodelovanju vljudno vabimo tudi posamezniki, ki lahko v svojih gospodinjstvih ob 20:30 za eno uro ugasnejo luči in druge elektronske in električne naprave, ki niso nujno potrebne, ter tako podprejo projekt.
Jesenice, 27. marec – Na včerajšnjem dnevnem redu 5. redni seji Občinskega sveta občine Jesenice je bilo predlaganih 23 točk, a je bila ena umaknjena že pred samo obravnavo, druga pa je bila posledično zaradi neizpolnjenih pogojev za obravnavo preložena na eno od naslednjih sej.
Fakulteta za zdravstvo Jesenice je bila pretekli teden uvrščena med tri finaliste priznanja Republike Slovenije za poslovno odličnost za leto 2014 (PRSPO). Omenjeno priznanje je najvišje državno priznanje na področju kakovosti in odličnosti poslovanja, kot rezultata razvoja znanja in inovativnosti ter nenehnih izboljšav.
Namen priznanja je spodbujati slovenske gospodarske družbe in javne inštitucije na vseh področjih delovanja k uvajanju sodobnega, učinkovitega in celovitega pristopa za doseganja kakovosti in poslovne odličnosti. Prejmejo ga organizacije, ki v procesu ocenjevanja dosežejo najvišje število točk v svoji kategoriji, in so primer odličnega poslovanja na vseh področjih svojega delovanja. Izbrane so izmed finalistov in se tako uvrstijo v vrh poslovno odličnih organizacij v slovenskem prostoru. Ocenjevanje za nagrado PRSPO poteka na podlagi metodologije in kriterijev (evropske) EFQM nagrade za odličnost iz Bruslja. Nagrada PRSPO spodbuja doseganje odličnih rezultatov organizacij na vseh področjih delovanja države – od poslovnega sektorja, do zdravstva, šolstva, javne uprave in drugje.
Ocenjevanje organizacij je potekalo po modelu odličnosti EFQM 2013, ki daje več poudarka etičnosti, integriteti poslovanja ter prevzemanju odgovornosti voditeljev za trajno prihodnost organizacije. Prav tako je večji poudarek vlogi zaposlenih kot temeljnih nosilcih napredka, sprememb, ustvarjalnosti in inovativnosti. Odbor PRSPO je tako na svoji seji, na predlog razsodniške skupine PRSPO izmed 5 prijavljenih in ocenjenih organizacij potrdil naslednje finaliste: Europlakat d.o.o., Ljubljana, (v kategoriji organizacij z 250 in manj zaposlenimi na področju zasebnega sektorja), Fakulteta za zdravstvo Jesenice (v kategoriji organizacij z 250 in manj zaposlenimi na področju javnega sektorja) in Univerzitetni klinični center Ljubljana (v kategoriji organizacij z več kot 250 zaposlenimi na področju javnega sektorja).
Vse navedene organizacije so dokazale uspešno uporabo (evropskega) modela odličnosti EFQM za nenehno izboljševanje in so vsaka v svoji kategoriji zgled dobrega poslovanja.
Vodstvu šole za uspeh, ki je potrditev njihovega odličnega dela, iskreno čestitamo!